Lot na Matplanetę – zajęcia w grupie 5 - latków

 

Warszawa, 13. 12. 2010 r.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 5 – LETNICH – GRUPA IV

Temat: Matplaneta – zabawy dydaktyczne

Prowadząca: Magdalena Łosicka

Cele ogólne:

- Rozwiązywanie zagadek matematycznych

- Odczytywanie cyfr od 1 do 10

- Układanie przedmiotów wg określonej zasady

- Łączenie ilości elementów z cyfrą

- Klasyfikowanie elementów wg podanej zasady

Metody:

Słowne: wyjaśnienie, polecenie, instrukcja

Oglądowe: pokaz, obserwacja

Czynne: metoda stawianych zadań, metoda samodzielnych doświadczeń

Formy: zbiorowa, indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne: cyfry od 1 do 10, ilustracje z elementami do przeliczenia, cyfry od 1 do 4 do przyklejenia, rakiety różnej wielkości, karty pracy, ołówki, płyty CD, gwiazdki do liczenia lub „kosmiczne” kasztany, koperty, kółka od serso, małe obrazki

Przebieg:

1. Powitanie „Iskierką przyjaźni”

Dzieci stoją w kole, trzymają się za ręce. Nauczycielka przesyła dziecku stojącemu obok niej uścisk przyjaźni, który jest przekazywany dalej. Uścisk wraca do nauczyciela.

Dziecko zdaje sobie sprawę z tego, że jest częścią grupy

2. „Lot na Matplanetę” – zabawa integrująca grupę
Nauczycielka mówi: Dzisiaj chciałabym zaprosić Was na pewną tajemniczą planetę. Mieszkają na niej Cyfroludki. Zapraszam Was do rakiety! Dzieci wsiadają do rakiety (siadają jedno za drugim na dywanie, nauczycielka pierwsza), włączają silniki, odliczają od 10 do 0 i „lecą”
Dziecko zdaje sobie sprawę z tego, że jest częścią grupy
Bierze udział w zabawie
Odlicza od 10 do 0

3. „Na Matplanecie” – wprowadzenie
Nauczycielka mówi: Jesteśmy na Matplanecie, na której mieszkają Cyfroludki. Te stworki bardzo lubią liczyć i wiem, że mają dla Was przygotowane zadania. Słyszały, że jesteście najstarszą grupą w całym przedszkolu i że się znacie na wielu rzeczach, dlatego wybrały właśnie Was. Zadania są w kopertach, a każde z Was otrzyma emblemat z cyfrą, gdyż Cyfroludki bardzo lubią cyfry

4. Zadanie 1 – „Liczbowy bałagan”
Na tablicy znajdują się cyfry od 1 do 10, które są ułożone nie w kolejności (wymieszane). Zadaniem dzieci jest ułożenie cyfr w kolejności od 1 do 10
Układa cyfry w kolejności

5. Zadanie 2 - „Policz i dopasuj”
Na tablicy znajdują się ilustracje przedstawiające różne elementy. Zadaniem dzieci jest dopasowanie kartonika z cyfrą do ilości elementów z obrazka
Przelicza elementy zbioru
Łączy liczbę elementów z cyfrą

6. Zadanie 3 – „Gwiazdki z nieba” lub „Kosmiczne kasztany”
Każde dziecko otrzymuje kółko od serso (lub kartkę formatu A4) i papierowe gwiazdki. Zadaniem każdego dziecka jest ułożenie w kółeczku (na kartce) tyle gwiazdek, ile przedstawia liczba trzymana przez nauczycielkę.
Dobiera liczbę elementów do wskazanej cyfry
Przelicza elementy zbioru

7. Zadanie 4 – „Cyfroludek patrzy”
Dzieci spacerują po sali w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce spoglądają jaka cyfra na nich patrzy (cyfrę trzyma nauczyciel). Jeśli jest to cyfra z ich wizytówki, to stoją nieruchomo, pozostałe dzieci siadają w siadzie skrzyżnym.
Potrafi reagować na umówiony sygnał
Identyfikuje takie same cyfry

8. Zadanie 5 – „Rakiety”
Zadanie polega na tym, aby ułożyć rakiety od najmniejszej do największej
Układa elementy zbioru od najmniejszego do największego
Przelicza elementy zbioru

9. Zadanie 6 – „Obrazkowy pył”
Dzieci dobierają się w grupy wg cyfry, którą mają na kartoniku (1, 2, 3, 4,). Każda grupa dostaje kopertę z obrazkami i kółka od serso. Dzieci mają podzielić obrazki na grupy ze względu na to, co przedstawiają, policzyć je i podpisać odpowiednią cyfrą.
Klasyfikuje elementy ze względu na podaną zasadę
Przelicza elementy zbioru
Dobiera kartonik z cyfrą do liczby elementów

10. Zadanie 7 – karty pracy
Każde dziecko wykonuje kartę pracy przygotowaną przez nauczyciela
Wykonuje pracę wg podanej instrukcji

11. Powrót z Matplanety do przedszkola, zakończenie zajęć